Przejdź do treści

Wkłady zmiękczające

Wkład zmiękczający FCCST10BB
Wkład zmiękczający GW-SOFT-L2
Wkład zmiękczający wodę GW-SOFT-BB10
Twarda woda powoduje nie tylko większe zużycie mydła i środków piorących, ale może również przyczyniać się do powstawania kamienia w instalacji wody pitnej. Co więcej, twarda woda może podrażniać skórę. Jak zatem zapewnić w swoim domu wodę o odpowiedniej jakości? Wyjaśniamy to w tym artykule.

Co wywołuje twardość wody?

Twardość wody wywoływana jest obecnymi w niej jonami metali, w szczególności jonami wapnia i magnezu. Z chemicznego punktu widzenia, to właśnie jony wapnia i magnezu wchodzą w reakcję z mydłem, tworząc nierozpuszczalne sole. To natomiast przyczynia się do utrudnienia wytwarzania piany i przez to większego zużycia środków piorących i mydła.

Jak usunąć twardość wody?

Aby usunąć twardość wody, należy poddać wodę procesowi zmiękczania. Zmiękczanie polega na usunięciu z wody niepożądanych jonów wapnia i magnezu. Istnieją różne sposoby na usunięcie twardości z wody, przy czym w domowych instalacjach wody pitnej twardość wody jest skutecznie usuwana poprzez zastosowanie odpowiednich wkładów zmiękczających wodę.

Jak działają wkłady zmiękczające do wody?

Wkłady zmiękczające do wody wypełnione są specjalnym złożem jonowymiennym. Na takim złożu zachodzi proces wymiany jonowej, który polega na wymianie jednych jonów na inne. Tym samym, złoże pochłania niepożądane jony wapnia i magnezu jednocześnie oddając jony sodu. Dzięki temu w kranie otrzymywana jest woda pozbawiona twardości.

Jaki wkład zmiękczający do filtrów wybrać?

W naszej ofercie dostępne są wkłady zmiękczające do filtrów o różnych parametrach. Możecie wybrać odpowiedni wkład ze względu na takie parametry jak: wysokość wkładu, jego średnica i temperatura pracy oraz zalecany przepływ wody. Ponadto w naszej ofercie są dostępne wkłady zmiękczające wodę, które posiadają warstwę węglową. Węgiel absorbuje zanieczyszczenia, przyczyniając się do poprawy smaku i zapachu wody. W przypadku wątpliwości co do wyboru wkładu zachęcamy do skorzystania z naszego doradztwa.

Jakich efektów można się spodziewać?

Dzięki zastosowaniu wkładów zmiękczających wodę eliminujemy odkładanie się kamienia, który mógłby wpłynąć na zmniejszenie się prześwitu rur instalacji wody pitnej. Ponadto spodziewanym efektem jest zwiększenie wydajności stosowanych środków piorących, czy też zapobieganie pojawiania się nieestetycznego osadu na sztućcach i naczyniach.

Jak wygląda eksploatacja wkładu zmiękczającego wodę?

Po pewnym czasie eksploatacji złoże jonowymienne ulega zużyciu. Jest to związane z tym, że posiada ono ograniczoną zdolność wymiany jonów. Aby złoże było w stanie ponownie eliminować z wody jony powodujące twardość, należy je wymienić. Nasze wkłady mają możliwość wymiany złoża bez konieczności zakupu całego wkładu. Dzięki temu koszty eksploatacji ulegają obniżeniu. Więcej informacji o wkładach zmiękczających wodę znajdziecie w zakładce „wkłady do filtrów wody”.